W poniedziałek, 8 maja 2023 r., o godz. 19:00, w Teatrze Palladium odbędzie się koncert upamiętniający 80 rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim.
Wstęp Wolny!
Transmisja online : www.fundacjauv.org.pl, www.palladium.pl, YOU TUBE
Serdecznie zapraszamy Państwa do wspólnego uczestnictwa w koncercie pt.”Pieśni Wolności!”, na którym wystąpią dwa niesamowite głosy muzyczne: Stan Breckenridge i Danuta Błażejczyk.
Zaprezentowane zostaną utwory z szerokiej gamy muzycznego od jazzu, soulu, bluesa, popu, po gospel.
Wszystkie wybrane przez artystów utwory łączy jedno- „wolność”, która wybrzmi zarówno w tekstach, jak i w muzyce. Powstanie w Getcie Warszawskim to dla nas dzisiaj potomnych przede wszystkim symbol męstwa, odwagi, woli walki o wolność, woli samodecydowania o sobie w obliczu zagłady.
Tym koncertem honorujemy polsko-izraelską współpracę, która doskonale nada powagi i odświeży pamięć o tak ważnym wydarzeniu w dziejach historii Warszawy, wspólnot: żydowskiej i polskiej.
Jak twierdziło wielu uczestników Powstania, nie było by ono możliwe bez pomocy polskiego podziemia. Współpraca wielu wspólnot na rzecz wolności i niepodległości tworzy siłę Rzeczypospolitej, co jest przesłaniem naszego koncertu.
Krótka notka historyczna:
Powstanie w Getcie Warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja 1943 r. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.
Warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat, a przede wszystkim wybierali śmierć z bronią w ręku.
Pomoc Polski w czasie II wojny światowej była nieoceniona. Zawarła się w niej działalność informacyjna związana z prześladowaniami oraz zbrodniami dokonywanymi przez okupanta niemieckiego na ludności żydowskiej, a także pomoc materialna mająca wymiar humanitarny oraz ukrywanie Żydów przed deportacją do gett oraz obozów koncentracyjnych.
Emanuel Ringelblum w swoich notatkach z getta podaje przykłady spontanicznej pomocy Żydom przez Polaków po zamknięciu Getta: „Pierwszego dnia mnóstwo chrześcijan przyniosło chleb dla swoich żydowskich przyjaciół i znajomych, było to masowe zjawisko. (…) Dziś, 19 XI 1940 zastrzelony został chrześcijanin, który przerzucił wór chleba przez mur”.
Krótkie noty biograficzne artystów:
Stan Breckenridge jest amerykańskim wokalistą, pianistą muzyki soulowej i jazzowej, kompozytorem i autorem testów. Posiada tytuł doktora w dziedzinie muzykologii, nadany przez Uniwersytet Claremont w Kalifornii, USA. Nagrodzony w roku 2019 wyróżnieniem Amicus Poloniae (“Friend of Poland”), przyznawanym corocznie obywatelom USA za zasługi w dziedzinie rozwoju stosunków polsko-amerykańskich. Stan Breckenridge występował przed publicznością i wykładał na całym świecie. Artysta ma na swoim koncie jedenaście albumów. 10 czerwca 2022r. ukazał się jego nowy singiel, pod tytułem „What’s Going On-Co Się Dzieje”. Oprócz działalności artystycznej, doktor Stan Breckenridge piastuje stanowisko profesora wizytującego na Wydziale Anglistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Wcześniej był Dyrektorem Wydziału Studiów Afroamerykańskich na Stanowym Uniwersytecie Kalifornii we Fullerton.
Danuta Błażejczyk rozpoczęła swoją profesjonalna drogę artystyczną w 1985. Została zaproszona do udziału w Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonała swoja pierwszą premierową piosenkę „Taki cud i miód”, autorstwa Włodzimierza Korcza i Wojciecha Młynarskiego. Otrzymała za nią Nagrodę Specjalną Jury za indywidualność artystyczną, a także roczne stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Ten debiut otworzył jej drogę na bardzo różnorodne działania artystyczne. Rok 1985, to także początek współpracy z Kabaretem „Pod Egidą” Jana Pietrzaka i z czołowymi polski formacjami jazzowymi „Big Warsaw Band” Stanisława Fiałkowskiego, „Alex Band” Aleksandra Maliszewskiego i „Zbigniew Górny Band” Zbigniewa Górnego, a także z mniejszymi formacjami muzycznymi, których liderami są między innymi: Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz. Współpraca ta trwa do chwili obecnej. W międzyczasie Danuta Błażejczyk brała udział w wielu programach telewizyjnych i radiowych oraz w festiwalach krajowych, reprezentowała też Polskę na festiwalach międzynarodowych. W roku 2001 otrzymała odznaczenie i tytuł „Zasłużony dla Warszawy” za zasługi dla miasta stołecznego Warszawa. Od roku 2009 poza swoja własną działalnością artystyczną, i działaniami w Fundacji FAnK, Błażejczyk zajmuje się także działalnością pedagogiczną.
Wystąpią:
Stan Breckenridge
Danuta Błażejczyk
Muzycy – skład:
Konrad Kubicki – gitara basowa
Jakub Kowalczyk- gitara
Andrzej Błażejczyk – perkusja
Koncert poprowadzi Anna Popek
Organizator: Fundacja Przyjaźni Polsko – Izraelskiej
Współorganizator: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Partnerzy : Samorząd Studentów UW, Fundacja Universitatis Varsoviensis, Palladium
Partnerzy medialni: Polskie Radio RDC, TV Republika, Radio Wnet
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca