Date & time Venue Palladium Lineup 17:00 drzwi
18:00 START
Ticket distribution bileteria palladium ebilet.pl goout.net Links Facebook Event GoOut link

Sorry, this entry is only available in Polish.

Pospieszalscy Wierszem
Koncert specjalny z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Z poezji Norwida, Baczyńskiego, Leśmiana, Stachury, Szelburg-Zarembiny, Iłłakowiczówny, twórców ludowych, Marka Grechuty, a także współczesnych autorów, wybraliśmy kilka tekstów, zawierających bardzo polską nutę.
Inspirowani poezją, sięgamy do idiomu narodowej muzyki: romantycznej – (Chopin), źródłowej i współczesnej, nadając kompozycjom formy- od klasycznych orkiestracji, do jazzowych i rockowych brzmień.
Jest też miejsce na improwizacje, ludowe mazurki, polki i transowe szaleństwo.

Przestrzeń publiczną – kulturę masową, internet, rozgorączkowane media społecznościowe, politykę, cechuje znaczna dewaluacja słowa.
W różnych narracjach, natłoku informacji zmieszanych z dezinformacją, perswazyjnych przekazach, wulgaryzacji i uproszczeniu politycznych i komercyjnych komunikatów, słowa znaczą coraz mniej.
Aby odnaleźć i przywrócić wagę SŁOWA i piękno ojczystej mowy, sięgamy do narodowej poezji.

Bogaty skład rodzinnej orkiestry – w tym kilku multiinstrumentalistów, umożliwia nam monumentalne tutti i kameralne, skupione, bardzo osobiste wykonania.
W polskiej tradycji określenie – “do tańca i do różańca” jest szczególnym komplementem. Jesteśmy przekonani, że właśnie to w programie “Pospieszalscy Wierszem”, słychać.
Walorem orkiestry jest sposób bycia na scenie. Rodzinne, bliskie relacje, więź i porozumienie artystów, przekłada się na niezwykłą atmosferę i energię koncertu. Gwarantuje nieprzewidywalność i unikatowość każdego występu.
Program koncertu, choć nie odnosi się wprost do tematyki walki o niepodległość i nie zawiera (ostatnio nieco nadużywanych) pieśni stricte patriotycznych, afirmując narodową poezję, jest naszym sposobem upamiętnienia Narodowego Święta.
Włączając do programu dwie kołysanki (“Idzie niebo ciemną nocą” – Szelburg Zarembiny i ludową kołysankę anonimowego autora “Oj lulaj lulaj”) ukazujemy źródła ojczystego języka i miejsce kształtowania się narodowej tożsamości. Bowiem w śpiewie matki i w rodzinnym domu, jest pierwsze spotkanie z językiem, muzyką i poezją. Zestawiając obok siebie Chopina i muzykę ludową, wskazujemy źródła inspiracji największego, polskiego kompozytora.
Koncert rodzinnego zespołu jest też okazją, by ukazać, że wielopokoleniowa, liczna rodzina, połączona wiarą i szacunkiem do narodowej kultury, jest najlepszym miejscem gdzie trwa przekaz ojczystego dziedzictwa.

Program koncertu
Moja piosnka, słowa: Cyprian Kamil Norwid, muzyka: Czesław Niemen, opracowanie: Marcin Pospieszalski
Nie ma takich gorzkich łez, słowa: Robert Cudzich, muzyka Lidia Pospieszalska, opracowanie Marcin Pospieszalski
Ojczyzna, słowa i muzyka: Marek Grechuta – opracowanie Marcin Pospieszalski
Promienie, słowa: Krzysztof Kamil Baczyński, muzyka: Mateusz Pospieszalski
Mazurek, utwór instrumentalny z repertuaru ludowego artysty Jana Gacy, z Przystałowic (radomskie), opracowanie: Marcin Pospieszalski
Introit, (Pieśń na wejście) słowa: Edward Jerzy Stachura, muzyka: Mateusz Pospieszalski
Tango, na nice, słowa: Bartłomiej Kudasik, muzyka: Mateusz Pospieszalski
Idzie niebo ciemną nocą, słowa: Ewa Szelburg-Zarembina, muzyka: Tadeusz Mayzner, aranżacja Lidia Pospieszalska
Taka cisza w ogrodzie, słowa: Bolesław Leśmian, muzyka: Łukasz Pospieszalski
Oj lulaj, lulaj, kołysanka z repertuaru artystki ludowej Marianny Gumieli ze wsi Szarowola (zamojskie), opracowanie Marcin Pospieszalski. Walc cis-moll op.64. nr 2 Fryderyk Chopin (fragment)
Kwaterunki, (To jest Ojczyzna). Słowa: Kazimiera Iłłakowiczówna, muzyka: Mateusz Pospieszalski
Tylko w grupie, słowa: Wojciech Waglewski, muzyka: Mateusz Pospieszalski

Wywiad z Janem Pospieszalskim i Sławomirem Sokołowskim:

RODZINA POSPIESZALSKICH

To jedyna taka orkiestra, stworzona przez dwa pokolenia artystów o tym samym nazwisku (łącznie 15 osób *). Kiedy bracia Jan, Karol, Marcin, Mateusz na początku lat 90 tych nagrali pierwszą płytę z kolędami, kilku muzykantów obecnego składu, nie było jeszcze na świecie. Dziś trudno sobie wyobrazić polską scenę muzyczną bez Pospieszalskich. Wykształceni na polskich i europejskich muzycznych uczelniach, grają w czołowych składach, od popu, po jazz, od hip-hopu, do muzyki źródeł.

Barbara – skrzypce, śpiew; Barbara-Ewa – fortepian, śpiew; Lidia – śpiew, bebenek; Natalia – flet, śpiew; Paulina (Pola) – flet, śpiew; Franek – kontrabas, gitara basowa, śpiew; Jan – gitara, gitara basowa, śpiew; Karol – gitara, altówka, trąbka, tuba, śpiew; Łukasz – fortepian, klawisze, śpiew; Marcin – skrzypce, kontrabas, gitara basowa, cymbały, śpiew; Mateusz – saksofony, flet, klarnet basowy, śpiew; Marek – saksofon, klarnet, śpiew; Mikołaj – skrzypce, kontrabas, gitara basowa, śpiew; Nikodem – perkusja, śpiew; Szczepan – trąbka, śpiew

—————-
* Ponieważ rodzina jest w okresie dynamicznego, populacyjnego wzrostu, może się zdarzyć, że błogosławiony stan, lub karmienie, uniemożliwi którejś z naszych pań występy na estradzie.

Ebilet

Bilety