Date & time Venue Auditorium Maximum UW Lineup 18:30 otwarcie drzwi
19:00 koncert
Tickets Free Links Facebook Event Artist link

Sorry, this entry is only available in Polish.

Od poniedziałku 11 do czwartku 14 września 2023 roku w Uniwersytecie Warszawskim będziemy mieli okazję posłuchać utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu znamienitych pianistów z Polski i zagranicy.

Ideą koncertów chopinowskich jest przypomnienie, że Fryderyk Chopin studiował w Uniwersytecie Warszawskim i jest najwybitniejszym absolwentem naszej Alma Mater.

Na zakończenie naszego cyklu koncertów (w czwartek, 14 września 2023) wystąpi pianista z Francji – Marc Laforét.

Wszystkie koncerty odbędą się w Auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

Recitale poprowadzi Tadeusz Deszkiewicz

Krótka biografia pianisty:

Marc Laforét – pianista

Urodził się w Paryżu. Zadebiutował w wieku 8 lat w Teatrze Champs-Elysées. Ukończył Konserwatorium Boulogne-Billancourt w klasie Prof. Jacqueline Lanowski, a następnie z nagrodą najlepszego studenta ukończył Akademię Muzyczną w Paryżu w klasie Prof. Pierre Sancana.
Marc Laforet miał szczęście pracować z Arturem Rubinsteinem, z zdobyte doświadczenia były bardzo ważnym impulsem w jego dalszej karierze artystycznej. Otrzymał m.in. Złoty Medal Fundacji Cziffra i został laureatem Fundacji Yehudi Menuhina.
W 1985 roku Marc Laforet wygrał “Międzynarodowe Spotkania Młodych Artystów w Nowym Jorku”. Tego samego roku zdobył Srebrny Medal na XI Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Występy recitalowe artysty obejmują czołowe centra muzyczne takie jak: Paryż, Nowy Jork, Waszyngton, Sankt-Petersburg, Moskwa, Monachium, Mediolan, Rzym, Wiedeń, Amsterdam, Warszawa, Sztokholm, Bilbao, San-Sebastian, Berlin. Regularnie występuje też w Japonii zarówno z orkiestrami, jak i solo.
W 1995 roku Fundacja Del Duca związana z Akademią Beaux-Arts nagrodziła Marca Laforeta Grand Prix za jego muzyczne interpretacje.
Od 1997 roku datuje się współpraca artystyczna z Władimirem Spivakowem – ich duet fortepianowo-skrzypcowy odnosi sukcesy po dziś dzień. Chiny zaprosiły artystę na koncerty z Symfoniczną Orkiestrą Radiową z Szanghaju, co zaowocowało wspólną europejską trasą koncertową pod koniec 1997 roku.
We wrześniu 1999 roku artysta nagrał swoją pierwszą płytę DVD (koncerty Chopina) z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie pd. Kazimierz Korda.
W lutym 2000 roku ukazały się kolejne płyty Marca Laforeta nagrane podczas jego kolejnego japońskiego tournée: płyta kompaktowa live oraz płyta DVD z utworami Mozarta, Beethovena, Schuberta i Chopina.

Transmisje online cyklu recitali chopinowskich bezpośrednio z Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego do obejrzenia na stronach www.fundacjauv.org.pl, www.chopinbylzuw.pl.

Organizatorzy: Fundacja Universitatis Varsoviensis

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Partner Główny: P.P. „Porty Lotnicze”

Partner: Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego

Patroni medialni: Polskie Radio RDC, Radio Wnet

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.