Date & time Venue Auditorium Maximum UW Lineup 18:30 - otwarcie drzwi
19:00 - koncert
Tickets Free Links Facebook Event Artist link

Sorry, this entry is only available in Polish.


Od poniedziałku 11 do czwartku 14 września 2023 roku w Uniwersytecie Warszawskim
będziemy mieli okazję posłuchać utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu znamienitych pianistów z Polski i zagranicy.

Ideą koncertów chopinowskich jest przypomnienie, że Fryderyk Chopin studiował w Uniwersytecie Warszawskim i jest najwybitniejszym absolwentem naszej Alma Mater.

Nasz cykl koncertów rozpocznie występ polskiego pianisty – Tomasza Rittera.

Wszystkie koncerty odbędą się w Auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

Recitale poprowadzi Tadeusz Deszkiewicz

Krótka biografia pianisty:

Tomasz Ritter – pianista

Edukację rozpoczął w rodzinnym Lublinie w Szkole Muzycznej im.K. Lipińskiego u Bożeny Bechty-Krzemińskiej. W 2008 został uczniem Iriny Rumiancewej-Dabrowski w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Warszawie. Równolegle zdobywał doświadczenie z zakresu gry na instrumentach dawnych, współpracując z Petrem Šeflem z Pragi oraz na kursach u Johannesa Sonnleitnera, Urszuli Bartkiewicz (klawesyn), Alexeia Lubimova, Malcolma Bilsona, Andreasa Steiera i Tobiasa Kocha (fortepiano) m.in. w ramach Dni Muzyki Dawnej Esterháza na Węgrzech, w Royaumont we Francji i w polskich Radziejowicach.

Jego zainteresowania zaprowadziły go na studia na Wydziale Wykonawstwa Historycznego i Współczesnego w Moskiewskim Konserwatorium im. P. Czajkowskiego, które w 2019 roku ukończył z wyróżnieniem. Studiował pod kierunkiem Alexeia Lubimova (fortepian i fortepian historyczny), Marii Uspienskiej i Alekseja Szewczenki (klawesyn). Obecnie odbywa studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu u Huberta Rutkowskiego (fortepian, fortepian historyczny) oraz Menno van Delfta (klawesyn).

We wrześniu 2018 roku został zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Jest też laureatem wielu innych konkursów, m.in.: IX Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2011,I nagroda i Rubinowa Szpila Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej).,VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Młodych Muzyków w Enschede (2010, I nagroda i Nagroda Dziennikarzy). W roku 2017 otrzymał I nagrodę w kategorii klawesynu na konkursie Bachowskim w Koroliow (Rosja). W roku 2018 był nominowany do „Paszportów Polityki” w kategorii „Muzyka Poważna, a w roku następnym – do nagrody “Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii “Odkrycie roku”.

Transmisje online cyklu recitali chopinowskich bezpośrednio z Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego do obejrzenia na stronach www.fundacjauv.org.pl, www.chopinbylzuw.pl.


Organizatorzy: Fundacja Universitatis Varsoviensis

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Partner Główny: P.P. „Porty Lotnicze”

Partner: Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego

Patroni medialni: Polskie Radio RDC, Radio Wnet

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.